Nemecký či belgický? NO či BO?

Nemecký ovčiak či belgický ovčiak?
Nemecký ovčiak či belgický ovčiak?

Alternatívne riešenie pri výbere dobrého obranárskeho psa, ak nechcem práve nemeckého ovčiaka?! Potom to zaručene vyhráva belgičák! Konkrétne belgický ovčiak Malinois!

Odjakživa, čo si len pamätám, som chcela mať psa a to najlepšie veľkého, silného a poslušného. 🙂 Odjakživa som bola do psov blázon, a nerobilo mi problém, priblížiť sa ku psom až nebezpečne blízko. Vždy som si ich so záujmom všímala, skúmala ich správanie, študovala si o nich knihy a dokumenty, a tak po čase – vlastne ešte ako malá, som sa tú ich ´reč tela´ naučila pomerne dobre dešifrovať. 

Detstvo bez vlastného psa :((

Aj keď pri tých pouličných a neznámych psoch, to bol predsa len vždy hop alebo trop – ja som mala proste šťastie, že napriek mojej ´šialenej odvahe´ (OK, tak šialenstvu…:)), ma žiaden z nich nikdy nepohrýzol a ani neroztrhal. A hoci nejakí tí cudzí na mňa predsa len vyštekovali, a babkin pes mi pár krát (omylom) obšuchol pár prstov, nikdy som na tieto úžasné a krásne zvieratá nedala dopustiť.

Pamätám si, že ako dieťa som vkuse omieľala to isté: „Chcem psa! Kúpte mi psa! Určite sa oňho skvele postarám..!“, no tento detský sen sa mi vtedy, veru, ani na chvíľu nesplnil.

Konečne môžem!

Až teraz, keď som už ´veľká´  ;)) a môžem si slobodne zhodnotiť, kedy, akého a či vôbec  naozaj nejakého chcem (?!), som sa s definitívnou platnosťou rozhodla, jedného takéhoto havkáča si predsa len zadovážiť.  Predchádzalo tomu množstvo zvažovania, porovnávania a zisťovania si informácii, no keď som ich už nazbierala dostatok, šla som do toho!

A musím povedať, že zatiaľ neľutujem. Na vlastnej koži som sa presvedčila, že pes je naozaj neskutočne prítulné a verné zviera, a ak mu doprajete čo i len kúsoček zo svojej pozornosti a lásky, on vám ich oplatí ešte o niekoľkonásobne viac.

Možno to bolo aj vyše mesiaca, čo som sa rozhodovala medzi nemeckým ovčiakom, belgickým ovčiakom, československým ovčiakom, dobermanom, rodézskym ridgebackom a sibírskym huskym. Ale napokon som sa najviac zo všetkých, zahľadela do BO typu malinois, a začala si na nete zháňať inzeráty s ponukou čistokrvných šteniatok. A potom, jedného krásneho letného dňa, nastal ten parádny ´Deň D´ a ja som si svoje Zlatíčko, menom ABBA, išla  zobrať až kamsi na Záhorie. Ale neľutovala som to, ani vtedy a ani teraz, a dúfam, (pokiaľ Abba mňa alebo niekoho iného nezožerie), že ani nebudem…

Aká tá ´Malina´ vlastne je?

Je to nesmierne oddaný, akčný a inteligentný pes, ktorý vám dodá energiu a chuť do života, aj keď vy sa už na jeho šibalstvách ani nevládzete smiať…  Keď máte náladu pod psa, tak malinois vám ju zodvihne až nad psa… A keď k vám vyskočí, tak potom tak vysoko, aby vám dal mokrý božtek rovno na ústa. Alebo rovno do úst..! 😛

Tak proste, takýto je malinois a je toho ešte veľmi-veľmi veľa, čo by sa dalo o nich popísať.  Ak zháňate pre seba extra aktívneho, pracovitého, a takmer nikdy neunaviteľného obranárskeho a strážneho psa, len sa ešte neviete rozhodnúť pre ´to správne plemeno´, vyberte si ho z týchto pracovných psích plemien. Určite vás niektoré plemeno zaujme viac ako iné.

Maliňák, to je vlastne mariňák

Na Youtube zase nájdete veľké množstvo videí a komentárov o tom, akí tí maliňáci sú a ako ich cvičiť. Ja som si prezrela napr. tieto:

https://www.youtube.com/watch?v=OWrtgcl3itk

Belgický ovčiak – najlepší ochranca na svete!

 

http://www.youtube.com/watch?v=P7JNn8jqO7U

Parádna obrana a výcvik BO malinoisov

 

https://www.youtube.com/watch?v=KyFaPK5kioE

Malinois KILLER – super video, ako ´tancuje´ pri chôdzi. Hudbou tam je Galantis – Runaway – /že ak nájdeš seba, tak nájdeš lásku/  🙂

Jeden komentár k “Nemecký či belgický? NO či BO?”

  1. Spätné upozornenie: Začína rok PSA – alternativne.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *